11. BIZIT konferencija
6. i 7. novembar 2024. godine
u hotelu Metropol, Beograd

O BIZITU

Biznis MozAIk

Bill Gates je jednom rekao da "većina preteruje kada govori o onome što će se promeniti u naredne dve godine, ali potcenjuje promene do kojih će doći u narednih 10 ili 20 godina". Ako otputujemo dve decenije unazad, možemo da razumemo o čemu govori: te 2005. Facebook je bio u povoju, o Twitter-u nismo ni maštali (došao je tek 2007), Google mape su bile nešto novo, niko nije pričao o autonomnim vozilima i dronovima, a ChatGPT koncept je bio nešto što postoji samo u SF filmovima…

Pročitaj više

O BIZITU

Bill Gates je jednom rekao da „većina preteruje kada govori o onome što će se promeniti u naredne dve godine, ali potcenjuje promene do kojih će doći u narednih 10 ili 20 godina“. Ako otputujemo dve decenije unazad, možemo da razumemo o čemu govori: te 2005. Facebook je bio u povoju, o Twitter-u nismo ni maštali (došao je tek 2007), Google mape su bile nešto novo, niko nije pričao o autonomnim vozilima i dronovima, a ChatGPT koncept je bio nešto što postoji samo u SF filmovima…

U međuvremenu se sve promenilo, a budući da smo svedočili promenama, često nismo ni svesni kolike su oni. Tehnološki i biznis trendovi su se smenjivali poput delova slagalice ili, ako baš hoćete – mozaika. Stručnjaci iz svake industrijske oblasti su pažljivo oslikavali i ukrašavali svoje komadiće, tragali za najboljim tehnikama i najživljim bojama. Kada se malo odmaknemo, vidimo kako se te kockice slažu, kako se boje dopunjuju, jer nijedna tehnologija ne postoji samo za sebe – svaka osnažuje onu drugu.

Veštačka inteligencija i mašinsko učenje, robotika, nanotehnologija, 3D štampa, biotehnologija, novi Boston Dynamics roboti, veliki jezički modeli za chatbot-ove, pa i autonomni traktori i mašine koje beru jagode – sve ove tehnologije razvijaju se zasebno, a onda se uklapaju u širu sliku, povezuju se i omogućavaju proboje na drugim poljima. Tek smo na pola 2024. godine, ali već razmišljamo o trendovima za 2025. Eksperti već iznose svoje prognoze i govore o trendovima koji će oblikovati narednih deset godina.

Još brži razvoj tehnologija u narednoj deceniji obećava revoluciju u svim oblastima – od proizvodnje do medicine I obrazovanja. Naredna godina se označava kao neka vrsta prekretnice, jer se prognozira da će 2025. doneti promene koje će uticati na način života, poslovanja i interakcije sa svetom koji nas okružuje. Izmene će uhvatiti sve, od veštačke inteligencije do povezanosti koju omogućava Internet of Things (IoT), a revolucija će promeniti mnoge industrije i, kako tvrdi većina stručnjaka, poboljšati kvalitet života.

Demokratizacija veštačke inteligencije, pametni gradovi, čiste tehnologije i čista energija, tehnologije za ranu detekciju opasnih bolesti, kvantni računari, Cyber pretnje, IoT, Blockchain – sve ovo je tek deo dinamičnog tehnološkog mozaika koji se stalno menja i konstantno napreduje. Svaka nova promena u jednoj oblasti donosi nove boje u drugu. Sigurno je da ćemo uočavati sve veće promene kako se budemo približavali 2025. godini, od onih „sitnijih“ koje najviše utiču na živote običnih korisnika, do krupnijih koje menjaju sve što nas okružuje.

Sigurno je i da će I na naše poslovanje uticati sve što se na polju tehnologije bude dogodilo sledeće godine. Microsoft je na primer najavio prestanak podrške za Windows 10 u oktobru 2025, pa će mnogi morati da kupe nove računare, jer je broj onih koji ne podržavaju Windows 11 veliki. To će uticati na njihove budžete, ali i na poslovanje kompanija koje proizvode i prodaju računarsku opremu.

Tu su i druge velike najave. Prognozira se da će interfejs koji ljudski mozak povezuje s računarom još brže napredovati – u 2025. bismo mogli da vidimo prve uređaje ovog tipa koji korisnicama služe za kontrolisanje veštačkih udova. Ostvariće se i napredak na polju tehnologije „digitalnih blizanaca“ – radi se o virtuelnoj reprezentaciji fizičkih objekata, na primer fabrike ili avionskog motora, koja olakšava praćenje i uočavanje kvarova. Najavljuju se i baterije nove generacije, efikasnije i snažnije, što će uticati na razvoj električnih automobila. Tu su i neki kontroverzni projekti – 2025. godina bi mogla da bude važna za tehnologiju editovanja ljudskog genoma. Iako još uvek izaziva brojne etičke poteškoće, sledeće godine bi mogla da se razvija u smeru lečenja nekih teških bolesti.

Važno je da zapamtimo da ovo nije prvi put da se svet menja. Možda se sve dešava mnogo brže nego pre, pa nam ostaje da se nadamo da žurimo ka nečemu boljem. Možda ka AI alatima koji rade teške fizičke poslove dok mi pišemo poeziju. Možda ka svetu u kojem će sve manje ljudi umirati od raka. Uz tehnologiju je sve moguće.

Razgovaraćemo o tome na BIZIT-u…

6. i 7. novembar

Hotel Metropol

Teme – Prvi dan 

6. novembar

Poslovni softver i rešenja

  • ERP (Enterprise Resource Planning) i CRM (Customer Relationship Management) sistem
  • Integracija poslovnih sistema i automatizacija poslovnih procesa
  • E-commerce
  • E-banking

Marketing i komunikacije

  • Digitalni marketing i strategije za online prisutnost
  • Analiza podataka i big data u marketinškim aktivnostima
  • Uticaj društvenih medija na marketinške strategije
  • Digitalne komunikacijske platforme i njihova primena u poslovnim okruženjima
  • Kolaboracijski alati i timski rad u virtuelnom okruženju
Smart world
  • E-zdravlje
  • Zelena energija, ekologija
  • Organizator zadržava prava promene sadržaja/tema konferencije

Teme – Drugi dan 

7. novembar

Data centri

  • Napredni sistemi upravljanja podacima i skladištenje
  • Efikasnost i energetska efikasnost u data centrima
  • Cloud computing i virtualizacija

Cyber Security

  • Zaštita od sajber napada i prevencija prevara
  • Sigurnost mreže i zaštita podataka
  • Bezbednost mobilnih i IoT uređaja
  • Razvoj novih tehnologija u sajber sigurnosti

Smart world

  • Pametni gradovi i infrastruktura
  • Internet stvari (IoT) i povezane tehnologije
  • Organizator zadržava prava promene sadržaja/tema konferencije
https://www.youtube.com/watch?v=rS_HYkJHMgU&t=5s
BIZIT
BIZIT seminari su nastali iz potrebe da se određene teme velike BIZIT konferencije obrade detaljnije. Do sada smo uspešno organizovali više seminara sa fokusom na teme kao što su privatne i porodične kompanije, GDPR, marketing, eCommerce… Ovakav pristup je naišao na veoma dobar odziv zajednice i sada su seminari sastavni deo BIZIT kalendara. Ove godine stavljamo akcenat na kontekst prodaje i bavićemo se problemima koje imaju uspešni menadžeri.

Prijava za BIZIT je otvorena!

Hvala Vam na interesovanju!
SPECIJALNI USLOVI ZA TIMOVE
* Za učesnike sa plaćenom kotizacijom na nekoj od ranijih konferencija BIZIT specijalni popust 10%
* Za učestvovanje dva učesnika iz iste kompanije popust 10%
* Za učestvovanje tri učesnika iz iste kompanije popust 15%
* 4+1 gratis - za 4 plaćene kotizacije peta gratis

Predavači i učesnici panela

Redovni profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu

Dejan Šoškić

Redovni profesor na Ekonomskom fakultetu (EFB), Univerziteta u Beogradu. Rođen u Beogradu 1967 godine. Diplomirao 1989 na EFB – nagrada za najboljeg studenta generacije Univerziteta u Beogradu. Magistrirao na smeru Monetarna ekonomija i bankarstvo 1993 na EFB. Doktorirao iz oblasti finansija 1999 na EFB.
Radio je na Ekonomskom institutu u Beogradu 1991. Godine. Na Ekonomskom fakultetu u Beogradu je od 1993. godine.
Na dodiplomskim studijama predaje predmete Finansijska tržišta, Analiza hartija od vrednosti i Ekonomska statistika. Na diplomskim studijama predaje predmet Analiza rizika portfolia i Derivati (na engleskom). Na dodiplomskim studijama koje se izvode po sporazumu Univerziteta u Beogradu (Ekonomski fakultet u Beogradu) sa University of London (London School of Economics and Political Science) izvodi nastavu iz predmeta Introduction to Banking and Finance i Asset Pricing (na engleskom).
Na Ekonomskom fakultetu u Beogradu bio je prodekan za nauku (2004-2006), predsednik Komisije za poslediplomske studije na stranom jeziku i predsednik Komisije za nostrifikaciju. Bio je rukovodilac naučnog projekta Ministarstva za nauku i tehnologiju Republike Srbije, „Razvoj finansijskog tržišta u funkciji tranzicije privrede Srbije“.
Predavao je predmete u oblasti bankarstva i finansija na dodiplomskim i diplomskim studijama na Univerzitetu Nebraska, Omaha, SAD (2002), Letnjem univerzitetu u organizaciji Wirtschaftsuniversität Wien (2008-2010) i na „Master in Banking and Enterpreneurship“ u organizaciji Unicredito Group (2005-2013), Italija. Tokom 2002, bio je gostujući predavač na nekoliko univerziteta u SAD: University of California at Berkeley, University of New Heaven i University of Rhode Island. Bio je član nekoliko komisija za odbranu doktorskih radova u inostranstvu (Univerzitet Pompeu Fabra – Barselona, Univerzitet u Stokholmu, Univerzitet Sorbona – Pariz).
Usavršavanja: Florida State University, Tallahassee, SAD (1994), University of Rhode Island, Kingston, SAD (1998), Centralna banka Švajcarske, Letnji univerzitet, Gersenzee, Švajcarska (2001), Fulbright Lecturing/Research Grant, University of Nebraska, Omaha, SAD (2002).
Ostale aktivnosti: izvršni direktor i privatizacioni konsultant u Stockbroker A.D. – brokerska i konsultantska firma – (1997-2001); Specijalni savetnik za finansijska tržišta u Narodnoj Banci Jugoslavije (2000 – 2002); Savetnik za ekonomsku politiku u SCEPP-u -Savetodavni centar za ekonomska i pravna pitanja Evropske Unije u Srbiji – (2002 – 2003); član Saveta Narodne banke Srbije (2003-2004); izvršni direktor i konsultant za upravljanje rizicima u Centru za investicije i finansije – konsultantska firma za upravljanje finansijskim rizicima – (2005-2010); član Ekonomskog saveta predsednika Vlade Republike Srbije (2009-2010); predsednik Saveta Narodne banke Srbije (2009-2010); guverner Narodne banke Srbije (2010-2012); član predsedništva Naučnog društva ekonomista Srbije (2006-2010 i 2014-); član predsedništva Saveza ekonomista Srbije (2013-), član Savjetodavnog odbora Centralne banke Crne Gore (2018-), član je Srpske Akademije ekonomskih nauka.
Autor je knjige Hartije od vrednosti: upravljanje portfoliom i investicioni fondovi i koautor je knjiga Finansijska tržišta i institucije, Ekonomska statistika i Berzanski pojmovnik. Objavio je više od 70 članaka i referata iz oblasti bankarstva, monetarne ekonomije, finansijskih tržišta i tranzicije.
Key Account Manager Secure Power, Schneider Electric

Aleksandar Bukva

Aleksandar Bukva je zadužen za vođenje i razvoj mreže servisnih partnera kao i odnosima sa krajnjim korisnicima na teritoriji Srbije i Crne Gore. Takođe, odgovoran je i za plasiranje Schneider Electric-ovih proizvoda i rešenja fizičke IT infrastrukture data centara.
Prethodno iskustvo je stekao radeći tokom cele karijere u Data Centar i telekomunikacionoj industriji na kreiranju i plasiranju rešenja IT infrastrukture ka krajnjim korisnicima.
Channel Sales Director CEE, Vertiv

Ante Maršić

Ante je master elektroinženjerstva sa bogatim iskustvom na polju prodaje.
Kao Menadžer regionalne prodaje, odgovoran je za proizvode i rešenja u domenu naizmenične struje, namenjene data centrima, komunikacionim mrežama, kao i komercijalnim i industrijskim mrežama.
Planiranje unapred, inovativne tehničke i profesionalne veštine čine ga sposobnim za uspešno identifikovanje izlazak u susret korisničkim potrebama.
Uvek je spreman da se proaktivno suoči sa izazovom i fokusira na napredovanje.
Direktor, Data Cloud Technology d.o.o.

Danilo Savić

Danilo Savić je rođen 20. februara 1974.godine u Kragujevcu, gde je završio osnovnu i srednju školu, a potom i diplomirao na Mašinskom fakultetu.

Nakon diplomiranja se zaposlio u Unior Components (ex. Zastava Alati) gde je, nakon završenih specijalizovanih međunarodnih obuka iz oblasti informacionih tehnologija, obavljao poslove inženjera i rukovodioca službe za informacione tehnologije.

Od 2002. godine je započeo rad u Direktnoj banci (ex. Credy, KBM) na poslovima iz oblasti informacionih tehnologija. Nakon više operativnih funkcija u banci, rukovodio je Sektorom informacionih i komunikacionih tehnologija više od 8 (osam) godina, a obavljao je i poslove v.d. Izvršnog direktora sektora podrške. Najznačajniji projekti u kojima je učestvovao i/ili rukovodio su: integracija banke u platni promet NBS, implementacija bankarskog informacionog sistema, spajanje informacionih sistema banaka koje su se integrisale u matičnu banku, konsolidacija primarnog i izrada rezervnog data centra, primena standarda bezbednosti informacionih sistema i sl. U dva navrata je obavljao funkciju člana odbora za informacione tehnologije i odbora za digitalno bankarstvo pri Udruženju banaka Srbije.
Od 2016. godine je zaposlen u JSP „Kragujevac“ na poslovima direktora sektora informacionih i komunikacionih tehnologija i sektora objedinjene naplate i informacionih tehnologija, a nakon toga je obavljao funkciju člana Gradskog veća za IKT, eUpravu i Pametan grad. Najznačajniji projekat koje je realizovao je uspostavljanje Gradskog Data centra, a istaknute rezultate je postigao i u raznim projektima u oblasti otvaranja podataka za šta je i nagrađen godišnjom nagradom 2019.godine.
Nakon toga je obavljao poslove Projekt menadžera u ICLS (deo FUJITSU) i ITSM menadžera u sTech (deo UNIQA grupe) gde je vodio projekat migracije data centara iz lokalnih zemalja (Crna Gora, Srbija, BiH, Hrvatska i Bugarska) u Cloud sistem.

Govori engleski jezik.

Oženjen je i otac je dvoje dece.

Direktor prodaje, Datalab

Dejan Kontić

Kroz petnaestogodišnje iskustvo bavljenja prodajom poslovnih programa, ERP i knjigovodstvenih rešenja, čuo je i video najrazličitije vrste i nivoe problema u svakodnevnom poslovanju preduzeća u Srbiji. Svaku novu prodaju doživi kao priliku da akumulirano znanje iz raznih sfera primeni na konkretnom pridobijenom slučaju i tako pomogne preduzećima da lakše prebrode trenutne probleme ali i jasno definišu svoje vidike za budući razvoj.
Suosnivač i CEO, Kameleon Solutions

Igor Jovanovski

Igor radi u IT industriji više od 15 godina. Karijeru je započeo kao developer, a karijeru je gradio kroz više IT kompanija i marketing agencija na raznim pozicijama od developera do direktora web produkcije. Kompaniju Kameleon Solutions osniva zajedno sa Milanom Radulovićem 2018. godine i od tada je njegov fokus na popularizaciji CRM sistema kako u Srbiji tako i u regionu. Da bi Kameleon postao ono što sada jeste u regionu, svoj prvi veći CRM projekat su morali da urade u Africi tačnije u Nigeriji. Kako je sve to izgledalo, možete pročitati u tekstu Išli smo u Afriku.
Studirao je na Fakultetu organizacionih nauka. Otac jednog malog dečaka i zaljubljenik u tenis.
Channel Manager, Check Point Software Technologies

Ivan Mladenović

Ivan Mladenović – dipl. Inž. elektronike sa više od 15 godina rada u oblastima cyber bezbednosti, mreža i telekomunikacija, kako na domaćem tako i na internacionalnim tržištima. U kompaniji Check Point zadužen za razvoj tržišta Srbije.
Direktor Sektora za Cloud i IT infrastrukturu, Data Cloud Technology

Milorad Stojanović

Milorad se rukovodećem timu Data Cloud Technology-ja pridružio u septembru 2023. godine kako bi pomogao konsolidaciji i proširenju korporativne mreže i infrastrukture, uspostavljanju modernog data centra i afirmaciji kompanije kao modernog komercijalnog servis provajdera kroz pružanje IaaS, PaaS i SaaS usluga.
Višedecenijsko radno iskustvo je sticao kroz rad i velike projekte u javnim sistemima, telko operatorima i integratorima u državnom, internacionalnom i privatnom sektoru.
Neki od značajnijih projekata su izgradnja i razvijanje, tada najmodernijeg nacionalnog data centra, kao i migracije telko servisa sa tradicionalnih transportnih tehnologija na IP.
Karijeru je razvijao od inženjera pripravnika do strateškog konsultanta na izvršilačkim pozicijama, kao i od nižeg do izvršnog nivoa na menadžerskim pozicijama.
Završio je Elektrotehnički fakultet univerziteta u Beogradu, kao i INSEAD školu strateškog planiranja.
Oženjen je i otac dvoje dece.
Direktor, IIB

Miloš Bošnjak

Miloš Bošnjak je direktor preduzeća IIB, gde je zaposlen od 1998. i prošao je sve pozicije od: sistem administratora, administratora baze podataka, konsultanta i programera do rukovodioca razvoja. Iskustvo ga je naučilo da „Sve što sija nije zlato“, pa je zagovornik stava da je, prilikom izbora informacionog sistema, potrebno je pronaći pravu meru u odnosu na potrebe i mogućnosti preduzeća, raspoložive kadrove i softverska rešenja, a da on pritom ostvari svoju misiju: pruži potrebne, istinite i pravovremene podatke, kraće rečeno informacije.

Miloš Bošnjak je direktor preduzeća IIB, gde je zaposlen od 1998. i prošao je sve pozicije od: sistem administratora, administratora baze podataka, konsultanta i programera do rukovodioca razvoja. Iskustvo ga je naučilo da „Sve što sija nije zlato“, pa je zagovornik stava da je, prilikom izbora informacionog sistema, potrebno je pronaći pravu meru u odnosu na potrebe i mogućnosti preduzeća, raspoložive kadrove i softverska rešenja, a da on pritom ostvari svoju misiju: pruži potrebne, istinite i pravovremene podatke, kraće rečeno informacije.

Senior Implementation Specialist, Nites

Nebojša Đorđević

10 godina iskustva u implementaciji IT rešenja u sferi digitalizacije zdravstva sa akcentom na projektovanju i vođenju procesa kreiranja i implementacije informacionih sistema namenjenih farmaceutskoj sferi poslovanja.
U praksi potvrđeno iskustvo u domenu biznis analize i rada sa klijentima, razvoja proizvoda, tehničke implementacije, te postavljanja infrastrukture visoko dostupnih IT sistema.
Visok stepen poznavanja procesa farmaceutskog poslovanja od poslovnih radnih tokova i specifičnog domenskog znanja do potrebnih tehničkih znanja i veština koji su neophodni za prevođenje zahteva klijenta u "ključ u ruke" IT rešenje.
Izvršni direktor, Solfins

Srđan Živkov

Srđan Živkov, dipl. inž. maš, suvlasnik i izvršni direktor kompanije Solfins, sa preko 20 godina iskustva u proizvodnji, razvoju proizvoda, implementaciji softverskih rešenja u firmama koje se bave proizvodnjom i razvojem softvera. Pionir je u CAD i PDM/PLM implementacijama u Srbiji sa više desetina Solfins klijenata koje je vodio kroz tranziciju iz 2D u 3D, i dalje ka kompletnoj digitalizaciji njihovog razvoja i proizvodnje. Danas je angažovan na ERP i MES implementacijama koje Solfins klijentima iz sektora proizvodnje obezbeđuju dalje jačanje konkurentnosti na tržištu.
Presales Consultant Lead, Hewlett Packard Enterprise

Strahinja Stojanović

Konsultant i inženjer za pretprodaju IT infrastrukture sa više od 10 godina iskustva sa serverskim, Storage, HCI i Backup tehnologijama.
Pozicioniranje rešenja i tehničko savetovanje za velike infrastrukturne projekte centara podataka.
IT stručnjak sa diplomom magistra telekomunikacija i informacionih tehnologija na Univerzitetu u Beogradu.
Marketing manager, Kameleon Solutions

Una Kostandinović

Una radi u digitalnom marketingu više od 10 godina. Karijeru je započela u beogradskim agencijama, na pozicijama menadžera društvenih mreža i kreatora sadržaja. Nakon više od pola decenije kreativnog rada, fokusira se na strateško planiranje i upravljanje timovima. Poslednjih nekoliko godina radi kao konsultant. Od 2023. godine je i član Kameleon Solutions tima na poziciji menadžera marketinga. Široj javnosti je poznata kao autor bloga Pola kile digitala. Užoj javnosti – kao ljubitelj Bajage, čokolade i Liverpool FC.
Osnivač, Heliant

Vukašin Radulović

Vukašin Radulović je osnivač kompanija Infolab i Heliant, specijalizovanih u oblasti informacionih tehnologija, posebno u oblasti zdravstva i osiguranja. Heliant rešenja koristi više od 250 zdravstvenih ustanova u državnom i privatnom vlasništvu na svim nivoima zdravstvene zaštite u Srbiji i regionu. Heliant je pionir u promociji standardizacije podataka u OMOP CDM format u Srbiji i nosilac FhIR sertifikata.
Od 2009. do 2013. godine obavljao je funkciju izvršnog direktora za razvoj zdravstvenog osiguranja u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje Republike Srbije. Bio je angažovan na projektima podrške reformi obaveznog zdravstvenog osiguranja, kao i na vođenju projekta razvoja integrisanog zdravstvenog informacionog sistema. Bio je član Nacionalnog stručnog odbora za informacione tehnologije u zdravstvu i Nacionalnog stručnog odbora za izradu nacrta novog Zakona o zdravstvenoj dokumentaciji i evidencijama u oblasti zdravstva Ministarstva zdravlja Republike Srbije.
Rukovodio je projektima razvoja softvera za kompanije iz Srbije, Kanade, Švedske, Finske i Engleske.
Rođen je 29. maja 1974. godine u Beogradu. Završio je Matematičku gimnaziju u Beogradu. Diplomirao je na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gde je i magistrirao elektrotehniku. Na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu je magistrirao i menadžment u sistemu zdravstvene zaštite.
Govori engleski i francuski jezik. Oženjen je i ima dvoje dece.

DIAMOND PARTNER

PLATINUM PARTNERI

GOLD PARTNERI

SILVER PARTNERI

KOORGANIZATORI PANELA

PARTNERI PANELA

POKROVITELJI

Sponzori

Medijski partneri

Blog

Filter

BIZIT 2024: Digitalni skok u budućnost poslovanja

октобар 3, 2024
Verovatno ste do sada mnogo puta čuli pojam “Digitalna transformacija”, izraz koji označava korišćenje digitalnih tehnologija u domenu poslovanja i zamenu tradicionalnih procesa elektronskim. U moderno doba, digitalizacija i automatizacija u svim aspektima gde je to moguće, je ne samo poželjna i praktična, već i apsolutno neophodna kako bi se…

BIZIT 2024: E-zdravlje – Cyber doktori i Internet medicina kao veća sloboda za pacijente

септембар 27, 2024
Ako biste prosečnog pacijenta upitali šta je e-zdravlje, vrlo je verovatno da bi mu na pamet prvo pali „lekarski” saveti koji mogu da se nađu na Internetu. Zapravo, radi se o terminu koji obuhvata mnogo stvari. To je generalni pojam za veliki broj različitih tehnologija, a stručnjaci kažu da je…

BIZIT 2024: Pametni gradovi za bolji život

септембар 3, 2024
Pojedini gradovi iz godine u godinu postaju sve pametniji. Tehnologija se meša u svaki aspekt urbanog života – gradski prevoz, vodovod, snabdevanje strujom, čistoću, upravljanje otpadom, i skoro sve drugo što vam padne na pamet. Pametnim se dakle nazivaju ona urbana područja gde tehnologija i prikupljanje podataka pomažu u poboljšavanju…