HOTEL M
Bulevar Oslobođenja 56a, Beograd
O SEMINARU
Iskrene priče osnivača, naslednika i menadžera o prenosu vlasništva i upravljanja privatnim i porodičnim kompanijama
Šta je zapravo porodična kompanija? U Srbiji i zemljama regiona nije usvojena definicija porodičnih kompanija pa ćemo se poslužiti definicijom EU koja kaže: „porodične kompanije su one u kojima većinu prava odlučivanja ima osnivač ili osoba koja je kupila preduzeće ili članovi njihove najuže porodice (supružnici, roditelji, deca ili unučad), barem jedan član porodice učestvuje u upravljanju preduzećem, a u slučaju akcionarskog društva – porodičnom kompanijom možemo smatrati onu u kojoj osnivač ili osoba koja je kupila preduzeće ili članovi njihove najuže porodice poseduju najmanje 25 odsto prava odlučivanja”.
Četvrti BIZIT seminar „Urediti, naslediti, unaprediti“ posvećen je osnivačima i članovima njihovih porodica, kao i menadžerima zaposlenim u porodičnim kompanijama, a glavne teme su pripreme za prenos vlasništva sa osnivača na naslednike i pripreme na prenos upravljačkih prava sa osnivača na članove porodica ili profesionalne menadžere, uz poseban osvrt na kontinuitet poslovanja kroz akvizicije.
VREME JE! PRIPREMITE SE ZA TRANZICIJU!
U Srbiji postoji više od 37.000 kompanija na čijem su čelu osnivači stariji od 55 godina, a broj zaposlenih je skoro 265.000 i oni ostvaruju 17 milijardi evra prihoda (28 odsto od ukupnog BDP-a). To nam ukazuje da svakoga dana raste broj potencijalnih porodičnih kompanija koje ulaze u zonu rizika uspešnosti tranzicije.
Prenos vlasništva u praksi?!
Ono što znamo i što dobijamo s terena od naših partnera u organizaciji ovog skupa, savetnika u procesu tranzicije porodičnih kompanija, jeste da osnivači postaju sve svesniji značaja rada na ovoj temi. Sve su spremniji da dele svoja promišljanja, ideje, dileme, strahove i da traže rešenja. Bez obzira na slične obrasce u procesu tranzicije i jasne korake koje treba preduzeti tokom pripreme naslednika, kompanija, porodica i njih samih, svako od osnivača susreće se s jedinstvenim specifičnostima njihovih kompanija i porodica koje se ogleda u dilemi – kako da učine najbolju stvar za firmu i da budu pravedni prema deci.
Kakva je situacija ove, 2022. godine, saznaćemo na sad već tradicionalnom BIZIT seminaru o porodičnim kompanijama, 13. aprila u Hotelu M u Beogradu, koji će se održati pod sloganom „Urediti, naslediti, unaprediti”. Kako bismo obezbedili uslove da svi učesnici, predavači i posetioci iskreno i otvoreno razgovaraju o ovoj temi Seminar se neće javno emitovati i neće biti dostupan na YouTube-u. Posetioci će imati prilike da čuju kako se uređuju i domaće i svetske porodične kompanije da bi pripremljene dočekale tranziciju i takvim uređenjem ćemo se baviti iz organizacionog, vlasničkog i nasledničkog aspekta. Osvetlićemo problematiku tranzicije u malim, srednjim i velikim preduzećima, uočiti sličnosti i razlike i izvući zaključke za sve tri grupe. Na panel-diskusiji će se obrađivati pitanja (pred)bračnih ugovora i nasleđivanja kompanija, kakva je situacija kod nas i u svetu, zašto su bračni ugovori tabu, da li oni rešavaju sve probleme, koliko dugo se planira nasleđivanje kompanija i da li „papir trpi sve”, to jest da li sve što se dogovori može i da se sprovede ili pravila naslednog prava ne mare za dogovore. Jesmo li krenuli i dokle smo stigli u generacijskoj tranziciji, saznaćemo u panelu od dva iskusna osnivača i jedne naslednice koja će preneti razmišljanja druge generacije.
Odgovore na sva ova i mnoga druga pitanja koja smo tek pokrenuli potražite na četvrtom BIZIT seminaru na temu transformacije porodičnih i privatnih firmi u profesionalno vođene kompanije. S velikim zadovoljstvom vas pozivamo da nam se pridružite i budete učesnik ovog značajnog regionalnog poslovnog događaja.
Agenda – I blok
Registracija učesnika: 8:45 do 9:30
Otvaranje Seminara, uvodna reč Vesna Čarknajev i Boris Vukić
I blok – vreme od 09:30 do 11:15
- Lazar Milošević, Boris Vukić – „Šta se dešava u i oko porodičnih kompanija“
- Dr Zvezdan Horvat – „Organizaciona transformacija porodičnih kompanija – svetska iskustva“
- Milovan Zvijer – „Blokada u odlučivanju u porodičnim kompanijama“
Opis:
- svetska iskustva
- promena u porodičnim kompanijama u prethodnoj godini
- veto u donošenju odluka u porodičnim kompanijama
Kafe pauza od 11:20 do 11:50
Agenda – II blok
II blok – od 11:55 do 13:45
Prezentacija kompanije Telekom Srbija – eFiskalizacija
„Od potencijalnih naslednika do generalnih direktora“
- Tranzicija iz ugla malog preduzeća – Aleksandar Stefanović, Elsat Čačak
- Tranzicija iz ugla srednjeg preduzeća – Ivan Stojilković, Urban Tehnics, Valjevo
- Tranzicija iz ugla velikog preduzeća – Ivan Raičević, Planinka, Kuršumlija
Panel sa predavačima, moderator Boris Vukić
Opis:
- tok prenosa kroz prizmu malog, srednjeg i velikog preduzeća
- uočiti sličnosti i razlike
- izvući zaključke za sve tri grupe
Kafe pauza od 13:50 do 14:20
Agenda – III blok
III blok – od 14:25 do 16:10
Panel: “(Pred)bračni ugovori i nasleđivanje kompanija”
- Dr Miloš Vukotić, docent Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu
- Nikola Tomašević, predsednik Cross-border Succession Aliance
- Milovan Zvijer, advokat, partner u Four Legal
Opis:
- (pred)bračni ugovori kod nas i u svetu
- zašto su bračni ugovori tabu?
- da li bračni ugovori rešavaju sve probleme?
- koliko dugo se planira nasleđivanje kompanija?
- da li “papir trpi sve” tj. da li sve što se dogovorimo možemo i da sprovedemo ili pravila naslednog prava ne mare za naše dogovore?
Panel: „Jesmo li krenuli i dokle smo stigli u generacijskoj tranziciji?“
- Ljiljana Vukelić, Izvršni direktor Prijedorčanka a.d.
- Željko Tomić, direktor i osnivač OSA – Računarski inženjering
- Đorđe Lazić, osnivač kompanije Uljarice Bačka
Opis:
- iskustva vlasnika i naslednika
- razmišljanja II generacije
- saveti za sve kojima sledi tranzicija
Svečano zatvaranje Seminara
Svečano zatvaranje Seminara
Svečani ručak – od 16:15 do 17:30
INTRO VIDEO
BIZIT konferencija je među IT stručnjacima i poslovnim ljudima, prepoznata kao centralni poslovno-informatički događaj u regionu. Prošle godine smo okupili preko 500 učesnika, koji su se upoznali s savremenim tehnologijama za podršku poslovanju, povezali se sa vodećim domaćim IT kompanijama, predstavnicima banaka i telekomunikacionih operatora.
Predavači i učesnici panela
Danas izvršni direktor, suvlasnik i druga generacija u porodičnoj kompaniji ELSAT iz Čačka, osnovanoj pre 30 godina.
Svoj diplomski rad vezan za sisteme pametnih kuća pretočio u proizvod koji je zaživeo na tržištu Srbije i regiona.
Zajedno sa prvom generacijom, osniva prvu srpsku fabriku led ekrana.
Danas, njegov tim pruža sigurnu i kompletnu podršku kroz sve faze projekta – od planiranja, izrade, do puštanja u rad, održavanja i servisiranja led ekrana i van granica naše zemlje.
Kompanija nudi i uslugu izrade kompletnog vizuelnog rešenja po zahtevu kupca, koja se savršeno estetski uklapa u celinu.
Kako smatra da udruživanje ima mnogostruke prednosti i benefite, član je Poslovnog udruženja Gradac 97, Kluba 2040 koji se bavi razvojem porodičnih kompanija i drugih strukovnih udruženja.
Govori engleski jezik. Oženjen je, ima dvoje dece.
Od 2012. godine radi u kompaniji Planinka, koja objedinjuje sektore Prolom voda, Prolom Banja i Lukovska Banja, na poziciji marketing menadžera.
Na poziciju direktora sektora Prolom voda imenovan je 2017. godine, a jula 2021. godine je izabran za generalnog direktora Planinke.
Otac dvoje dece
Neko ko veruje da je svrha biznisa sreća, a ne profit (profit je samo kvantifikator sreće). Voli sve napismeno, ali još mu je draže da verbalno prođe sa saradnicima bitne izveštaje. Odluke donosi participativno (kad god je to moguće), ali ih sprovodi autokratski sa jasnim, očekivanim ciljevima.
Predviđa i planira događaje, pravi planove. Nema dodatnih očekivanja van njih. Veruje u šanse u svetu punom promena. Promene prihvata kao realnost i zna da je jedino mesto na svetu, na kome promena nema – groblje.
Neko, ko optimalnom organizacijom smatra svaku, koja je kratkoročno i dugoročno, efektivna i efikasna, a koja je do TOP FORME (faze u životnim ciklusima organizacije) došla prvenstveno gradeći organizacionu kulture punu uzajamnog poštovanja i poverenja.
Neko ko je svestan činjenice da kratkoročno jede dugoročno pa ipak dugoročne poslove odlaže češće nego što bi to želeo.
Veruje u sistemsko vođenje organizacije, a ne u društveno uređenje u kome je jedini kontinuitet – kontinuitet diskontinuiteta (društvo diskontinuiteta). Timski igrač, čiji tim trenutno funkcioniše na povik: “Ajte za mnom”, a ne kako bi više voleo da to bude: “Krenite, a ja ću za vama”. Preduzetnički duh se po njemu treba spuštati na niže hijerarijske nivoe svake organizacione strukture – to je poželjno i potrebno za vitalnost svake organizacije.
Neko ko zapošljava onog ko jeste, a uči ga da zna. Neko ko ozbiljno računa na svoje saigrače, ne na godinu ili dve, već “mnogaja ljeta”. Neko ko veruje da je samo ulaganje u znanje i veštine zaposlenih pravi preduslov kontinuiteta i prosperiteta organizacije.
Upravlja pomoću ciljeva definisanih na nivou svake organizacione jedinice. Voli samo one ciljeve, koji se mogu kvantifikovati. Zadatke postavlja na takav način da je u njihovoj postavci jasno odgovoreno na sledeća pitanja: KO, ŠTA, ZAŠTO, KAKO i DO KADA.
Neko ko veruje da je ZNANJE NAJVEĆI AUTORITET. Ne indoktrinacija, već celoživotno učenje.
Živi u skladu sa osnovnim vrednostima svoje kompanije, koje su ujedno i njegove lične vrednosti i to: https://www.urban-technics.com/vrednosti/
Samo najbolji ljudi, mogu da budu rukovodioci. Sujeta i neznanje jesu najveći neprijatelji razvoja srpske privrede i srpskog društva.
Inspirisan izazovom bez bojazni veruje da je svaki horizont dostižan, a samo nebo granica.
Nakon rada u jednoj od najvećih advokatskih kancelarija u Beogradu, na nekim od najzanimljivijih projekata u Srbiji, sa trojicom prijatelja i kolega osnovao je Four Legal, sa namerom da zajednička znanja i iskustva iz raznih oblasti (M&A, bankarstvo i finansije, upravljanje NPL portfolijima, stečaj) integriše u celinu i, pre svega, domaćim klijentima omogući da budu ravnopravni pregovarači i učesnici u složenim transakcijama. Taj plan daje rezultate, Four Legal trenutno broji 14 ljudi, sa portfeljom klijenata od early stage lokalnih startup-ova do nekih od najvećih svetskih kompanija.
Pored kontinuiranog rada na poslovima biznis transfera (gde je uključen i u razvoj web platforme koja treba da olakša biznis transfere malim firmama), interesovanja mu sežu ka povezivanju prava, biznisa i sporta, tako da je pored rada na jednom startup-u koji se tiče sporta i član Žalbenog veća ABA lige (Adriatic Basketball Association).
2007. godine je od strane Kluba privrednih novinara proglašen za Menadžera godine. Član je Srpskog poslovnog kluba «Privrednik», Srpske asocijacije menadžera, a od 2012. do 2014. godine je bio član Borda Američke privredne komore (AmCham) i predsednik odbora za informaciono-komunikacione tehnologije. Jedan je od osnivača Radionice Integracije.
Autor je knjige „Uvek bolja verzija“
Njegova kompanija je 2015. godine dobila nagradu SAM-a kao «Poslodavac godine», u kategoriji malih i srednjih preduzeća.
Oženjen je i ima dva sina.
U poslednje vreme, rado je viđen govornik na medijskim i marketinškim konferencijama širom sveta. Prvi je svetski priznat stručnjak za radio iz Srbije.